IPRA

IPRA LT

Darbo pokalbis. Kaip jam pasiruošti?

Darbo pokalbiai gali tapti dideliu iššūkiu, ypatingai tiems, kurie į juos vaikšto retai arba pirmą kartą keliauja po ilgos pertraukos. Juk norisi palikti teigiamą įspūdį bei gauti pasiūlymą dirbti. Taigi su kokiais iššūkiais gali tekti susidurti ir kaip darbo pokalbiui pasiruošti tinkamai?

Gyvenimo aprašymas yra Jūsų vizitinė kortelė. Pildykite jį atsakingai.

Gyvenimo aprašymo vizualas padės jums išsiskirti iš minios kitų. Ypač jei kandidatuojate į kūrybinę poziciją, marketingą ar dizainą. Nebūkite šabloniški, būkite išskirtiniai, tačiau su spalvomis neperlenkite lazdos. Galite pasinaudoti Word ir programoje Canva siūlomais šablonais arba tiesiog paieškokite įkvėpimo internete.

Nuotrauka gyvenimo aprašyme nebūtina, tačiau jei jau nusprendėte ją dėti, dėkite tinkamą. Nuotraukoje turite būti tik Jūs, su tinkama apranga, pvz. marškiniais ir švarku. Venkite pašalinių daiktų, geriausia nusifotografuokite prie sienos, kad už nugaros nieko nebūtų.

Pasitikrinkite gyvenimo aprašymo klaidas, informaciją pateikite glaustai ir konkrečiai. Buvusias darbovietes nurodykite su datomis ir būkite pastebėti potencialaus darbdavio už tai, kad išskyrėte prie kiekvienos darbovietės savo pasiekimus – tai iš tiesų padeda susidaryti vaizdą apie jus.

Nemeluokite, nes informaciją šiais laikais labai lengva patikrinti, o ir jūs pats gi norite gauti tokį darbą, kuriame jausite gerai, komfortiškai ir vertinami už tai, kokie esate.

Kokiems klausimams būti pasiruošus?

Pagrindinius interviu klausimus rasite panaršę internete, tačiau norisi akcentuoti dažniausiai pasitaikančias klaidas interviu metu, kai kandidatai net ir žinodami, kad šių klausimų sulauks, visgi jiems nepasiruošia tinkamai.

  1. Klausimas apie darbo užmokestį. Turėkite savo kompetencijas, žinias ir įgūdžius įsivertinę pinigine išraiška. Kai darbdavys paklaus jūsų darbo užmokesčio lūkesčių, žinokite, ką atsakyti. Venkite nekonkretumo, nesakykite, kad sutiktumėte dirbti pradžioje už mažiau, o vėliau už daugiau, nes nėra aišku, kas yra daugiau, o kas yra mažiau.
  2. Klausimui, kodėl palikote buvusias darbovietes taip pat pasiruoškite. Žinoma, kartais išėjimo priežastys nebūna pačios geriausios, tačiau būsimas darbdavys vertins jūsų nuoširdumą. Tik jokiais būdais nekaltinkite ir nešmeižkite buvusių darbdavių bei neleiskite savo emocijoms jūsų užvaldyti. Jei palikote darbą dėl to, kad nesutarėte su vadovu, taip ir sakykite, kad jūsų požiūriai nesutapo, prasilenkė lūkesčiai, todėl teko palikti darbovietę (savo ar nesavo noru).
  3. Turėkite sąrašą ir savo asmeninių savybių tiek teigiamų, tiek neigiamų. Jei išgirsite klausimą, ką buvęs darbdavys apie jus pasakytų, nesakykite – paklauskite jo. Visi adekvačiai save vertinantys žmonės tikrai puikiai gali įvardinti tiek savo stiprybes, tiek silpnybes.

Ko galima tikėtis dar?

Šiuo metu gana plačiai atrankos procesuose taikomi ir testavimo metodai. Kandidatai dažniausiai elektroniniu paštu gali gauti testus, kuriuos turi užpildyti. Tai gali būti asmenybės testai, matematinių žinių, kalbų tikrinimo, loginiai testai ir kiti. Taip pat gali būti pateiktos praktinės užduotys interviu metu. Nereikia viso  to bijoti ar dėl to nerimauti. Testavimai nebūna viską lemiantys veiksniai. Visuomet žiūrimas bendras kontekstas ir tai, kaip kandidatas pasirodė interviu metu.

Pagrindinis patarimas, kurio privaloma laikytis

Nemeluokite ne tik savo gyvenimo aprašyme, bet ir šnekėdami interviu metu. Kalbėtis dėl darbo į vieną poziciją, teks mažiausiu du kartus, o savo mele pasiklysti gali būti itin nesunku, kai atrankų specialistai ims Jūsų klausinėti. Taip pat daug informacijos galima surasti internete ir darbdaviai tikrai naudojasi google. Be to, jei meluosite apie savo kompetencijas, tai susikirsti galite ties pirmu testu ar užduotimi. Nebijokite pasakyti, kad nemokate ar nežinote, nes tai nėra taip svarbu, kaip žmogaus galimybė išmokti kažko naujo. Gal galite pasidalinti patirtimi, kam ankstesniame darbe kažko nežinojote ir kaip įdėję daugiau pastangų ir skyrę laiko aplenkėte kitus? Tai iš tiesų Jums uždės didesnį pliusą, nei bandymai būtų visažinančiu kandidatu.

Nepamirškite, kad darbdavys turi teisę paklausti Jūsų apie rekomendacijas. Jei būsite pamelavę, galite save pastatyti į itin nepatogią situaciją.

Aurų sutapimas ir kiti nepaaiškinami dalykai

Jeigu turėsime du vienodas kompetencijas ir patirtis turinčius kandidatus, žinokite, kad bus pasirinktas tas, kuris turės pozityvesnį požiūrį ir daugiau šypsosis.

Dažnu atveju atrankos eigą gali lemti ir tai, kaip sueina žmonių auros. Įsivaizduokite, kas būtų, jei jums tektų kiekvieną dirbti su žmogumi, su kuriuo Jums nejauku, nemalonu ir nepatogu būti? Taigi tai, kaip sueina dviejų žmonių auros yra irgi be galo svarbu ir čia jau sprendžia abi pusės. Tenka sulaukti kandidatų skambučio, kad viskas jiems tinka, darbas patiktų, tačiau jie nepajautė norimo ryšio su vadovu. Ir čia nėra magija, čia yra gyvenimas.

Ir pabaigai. Žmonės jaučia, ar esate nuoširdus, žmonės mato, ar jūsų akys dega ir dažnu atveju be profesionalumo ir kompetencijų aspekto, tai suvaidina labai svarbų vaidmenį. Todėl būkite atviri ir pasiruošę laukiantiems iššūkiams, o jūsų juntamas nerimas interviu metu yra žavus ir žmogiškas, nes parodo, kad Jums tai yra be galo svarbu.

Lengvų kelionių į karjeros iššūkius ir pasitikėjimo savo jėgomis. Ir nepamirškite, kad jei vienos durys uždarytos, pasibelskite į kitas.

 
Giedrė Stepučinskienė

Jums taip pat gali patikti...

Mažais žingsneliais į priekį…

Šiandien norisi paskatinti tuos, kurie jaučiasi sustoję pusiaukelėje arba pasimetę kelyje į tikslą.

Milijonas priežasčių, kodėl žmonės keičia darbą

Dirbant su kandidatais, kurie ieško naujo darbo, išgirstu begalę priežasčių, kodėl jie keičia darbą. Priežastys…

Būti personalo atrankų specialistu

Norisi ir pasidžiaugti, ir pasipasakoti. Praėjo pusantrų metų po to, kai nėriau tik į personalo…