IPRA

IPRA LT

Ateities darbas: profesijos, kurios bus paklausiausios

Pasaulis sparčiai vystosi ketvirtajame pramonės revoliucijos laikmetyje, technologijos, kuriamos 4-osios pramonės revoliucijos metu, kardinaliai keičia darbo rinką. Vienos profesijos kasmet vis populiarėja, o kitos – baigia išnykti. Žmogus jau nėra vienintelis potencialus darbo atlikėjas, priklausomai nuo darbo srities, konkrečias darbo funkcijas sėkmingai atlieka robotas ar dirbtinis intelektas. 

Kas gi yra 4-oji pramonės revoliucija?

4-oji pramonės revoliucija arba trumpinys Pramonė 4.0, kuri vyksta XXI amžiuje remiantis Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija (2021) – „tai naujas ekonomikos raidos etapas, pasižymintis tokių technologijų, kaip didieji duomenys, dirbtinis intelektas, daiktų internetas, robotika, 3D spausdinimas ir pan. sinteze, jų fizine, skaitmenine ir biologine sąveika”. 4-oji pramonės revoliucija skirta paversti žmogaus gyvenimą pilnai robotizuotu – tai gali būti susieta tiek su žmogaus darbu, mokslais, tiek ir su laisvalaikiu.

Kokios profesijos bus paklausios ateityje?

Lietuvoje jau kuris laikas tarp vienų paklausiausių darbo sričių įvardijamos informacinės technologijos. Tačiau, kokios profesijos bus paklausios ateityje, ar jos bus susijusios tik su IT sritimi?

Remiantis užsienio šalių įžvalgomis, ateityje daugiausiai darbo pasiūlymų gali tikėtis ne tik IT specialistai. Profesijų sąrašą sudaro išties daug skirtingų veiklos sričių: dirbtinio intelekto specialistai, didžiųjų duomenų vystytojai, duomenų inžinieriai, skaitmeninio marketingo specialistai ir analitikai. Taip pat kibernetinio saugumo specialistai, kurie atsakingi už saugumo užtikrinimą programinės įrangos sistemose, tinkluose ir duomenų centruose. Trečioje vietoje yra profesijos susijos su žmonėmis ir kultūromis – žmonių išteklių valdymo ar verslo partneriai, talentų paieškos specialistai.

Ką mums visiems reikėtų daryti, norint ateityje turėti gerą darbą?

Remiantis užsienio šalių įžvalgomis, turėti svajonių darbą ateityje galės ne tik išvardintų aukščiau specialybių žmonės, bet ir kitų sričių darbuotojai. Svarbiausias tam kriterijus – darbuotojo lankstumas. Mokslininkai pabrėžia, kad visiškai įmanoma, jog žmogus ateityje savo profesiją pakeis net keletą kartų. Svarbiausia, kad darbuotojas turėdamas tam tikras kompetencijas norėtų jas gilinti ir mokytis vis naujų dalykų. Taip darbuotojas galėtų prisitaikyti prie pokyčių darbo rinkoje bei būtų lankstus darbo pozicijos klausimu. 

Visgi yra vienas dalykas, kurio niekada nepakeis robotai ar dirbtinis intelektas – tai gyvas žmonių bendravimas bei emocinis išgyvenimas. Tiek šiuolaikinėje visuomenėje, tiek ateities perspektyvoje – darbe bus vertinami žmonių santykiai bei bendravimo įgūdžiai.

Jums taip pat gali patikti...

Mažais žingsneliais į priekį…

Šiandien norisi paskatinti tuos, kurie jaučiasi sustoję pusiaukelėje arba pasimetę kelyje į tikslą.

Darbo pokalbis. Kaip jam pasiruošti?

Darbo pokalbiai gali tapti dideliu iššūkiu, ypatingai tiems, kurie į juos vaikšto retai arba pirmą…

Milijonas priežasčių, kodėl žmonės keičia darbą

Dirbant su kandidatais, kurie ieško naujo darbo, išgirstu begalę priežasčių, kodėl jie keičia darbą. Priežastys…

Komentarai

  • Komentarų kol kas nėra.
  • Pridėkite komentarą