IPRA

IPRA LT

Perdegimo sindromas darbe: kaip atpažinti bei įveikti

Perdegimo sindromas darbe – tai būklė, su kuria anksčiau ar vėliau susiduria daugelis skirtingų profesijų darbuotojų.  Dažniausiai „perdegimas“ pasireiškia tiems, kurie dirba tiesiogiai su žmonėmis: mokytojams, medikams, klientų aptarnavimo specialistams, pardavėjams bei socialiniams darbuotojams. Priežastys tam yra labai aiškios – varginantis darbas su skirtingo temperamento žmonėmis, per didelis darbo krūvis, poilsio trūkumas, stresas bei darbo monotonija.

Ką jaučia darbuotojas „perdegimo“ metu?

Darbuotojas jaučia įtampą, neviltį, bejėgiškumą. „Perdegus“ visos problemos atrodo neįveikiamos, aplinka atšiauri, sunku sutelkti dėmesį. Anksčiau buvęs labai darbštus, entuziastingas darbuotojas tampa abejingu, apatišku. Ji pradeda erzinti vadovybė, klientai bei kolegos.

“Perdegimo” sindromas – tai ženklas keisti darbą?

Dažniausiai darbuotojas, kuris jaučia „perdegimą“ nusprendžia, kad laikas keisti darbą. Tačiau tai nėra geriausias problemos sprendimo būdas. Naujoje darbo vietoje žmogus taip pat susidurs su stresu bei iššūkiais – keičiasi aplinka, kolegos, darbo ritmas, kuris kartais gali būti dar aktyvesnis nei ankstesnėje darbovietėje.

Kaip vėl „užsidegti“?

 Jaučiant „perdegimą“ rekomenduojama vadovautis keliomis taisyklėmis, taikant trijų A strategiją:

  1. Atpažinti;
  2. Apsaugoti;
  3. Atkurti.

Pirmasis strategijos punktas – atpažinti „perdegimo“ simptomus. Suprasti, kad jaučiate stiprų streso poveikį. Jūsų motyvacija darbe keičiasi bei jaučiate tai nuolatos. Antrasis punktas „Apsaugoti“  – tai panaikinti žalą, suvaldant stresą bei pradėti ieškoti pagalbos. Pagalbos, kaip apsaugoti  save nuo patiriamų emocijų. Paskutinis punktas – „atkurti“ – tai yra  atgauti fizines ir dvasines jėgas. Geriausias būdas tam – paimti trumpas atostogas, kurių metu visiškai atribotumėte save nuo darbo temos ir streso.

Mokslininkai teigia, kad žmogui reikia atostogauti mažiausiai du kartus per metus po 8-14 dienų (Dr. Jessica De Bloom, university of Tempere, Finland, (2015). Taip pat tai gali būti kelių dienų išvyka, kurios metu patirsite teigiamų emocijų, pakeisite aplinką bei kasdieninę rutiną.  Jeigu atostogos Jums nėra tinkamas variantas įveikti „perdegimą“, pasikalbėkite su Jūsų tiesioginių vadovų apie jaučiamas problemas. Toks pokalbis leis darbdaviui įsivertinti problemą bei surasti drauge geriausią problemos sprendimą. Taip pat rekomenduojama atkreipti dėmesį į sveiką ir subalansuotą mitybą, aktyvų laisvalaikio praleidimo būdą. Tai leistų žmogui atsipalaiduoti bei jaustis geriau.

Apibendrinimas

Apibendrinant, perdegimo sindromas darbe – tai dažnas atvejis. Atpažinus perdegimo simptomus svarbu jokiu būdu nepalikti to savieigai – bus tik blogiau. Žingsnis po žingsnio galima grąžinti savo gyvenimą į vėžes bei mėgautis mylimu darbu.

Jums taip pat gali patikti...

Mažais žingsneliais į priekį…

Šiandien norisi paskatinti tuos, kurie jaučiasi sustoję pusiaukelėje arba pasimetę kelyje į tikslą.

Darbo pokalbis. Kaip jam pasiruošti?

Darbo pokalbiai gali tapti dideliu iššūkiu, ypatingai tiems, kurie į juos vaikšto retai arba pirmą…

Milijonas priežasčių, kodėl žmonės keičia darbą

Dirbant su kandidatais, kurie ieško naujo darbo, išgirstu begalę priežasčių, kodėl jie keičia darbą. Priežastys…

Komentarai

  • Komentarų kol kas nėra.
  • Pridėkite komentarą